W jakich sytuacjach wybór aparatu ruchomego jest dobrą decyzją?

Aparat ortodontyczny pozwala na uzyskanie pięknego uśmiechu, ale i zdrowego zgryzu. Aparat dostosowywany jest pod konkretną osobę i problem zdrowotny, z jakim przychodzi. Zarówno aparat stały, jak i aparat ruchomy stosowane są aby pomóc pacjentowi i wyprowadzić jego szczękę na właściwe tory. Aparaty te będą stosowane do odmiennych przypadków, a ich doborem zajmuje się lekarz ortodonta.

Kiedy warto zdecydować się na ruchomy aparat ortodontyczny?

Ruchome aparaty ortodontyczne stosowane są głównie u dzieci, ponieważ ich szczęki w dalszym ciągu rosną. Tego rodzaju aparat wymaga dyscypliny i systematyczności, oraz przestrzegania zaleceń ortodonty. Ruchome aparaty ortodontyczne cechują się niższą ingerencją w organizm dziecka, należy go wyjmować do jedzenia i podczas mycia zębów. Ortodonta określa ilość czasu w ciągu doby, przez który dziecko powinno nosić aparat.

Ze względu na funkcję, jaką pełnią ruchome aparaty ortodontyczne, możemy podzielić je na:

  • Aparaty wyrównujące,
  • Aparaty utrzymujące odstęp,
  • Aparaty repozycjonujące szczękę,
  • Separatory warg i policzków,
  • Retainery.

Aparaty wyrównujące, do których zaliczają się aparaty aligner mają działanie bardzo podobne do aparatu stałego. Często wykorzystywane u osób dorosłych, które nie chcą zakładać aparatu stałego. Za pomocą tych przezroczystych nakładek można skorygować wady zgryzu, lub utrzymać efekty po zdjęciu stałego aparatu. Aparaty utrzymujące dostęp będą dobrym wyborem dla osób które muszą mieć zachowaną odległość pomiędzy zębami, ale nie decydują się na założenie aparatu ortodontycznego na stałe.

Na ruchome aparaty do repozycjonowania szczęki powinny zdecydować się osoby z dysfunkcją stawu skroniowo – żuchwowego. Ten rodzaj aparatu znany jest również pod nazwą wyciągu. Separatorów używa się, aby odsunąć wargi i policzki od zębów i zmniejszyć nacisk. Retainery mają za zadanie poszerzyć łuk szczęki górnej. Klasyczny ruchomy aparat ortodontyczny wykonany jest z plastiku. Jego kształt i położenie mają wpływ na prawidłowe położenie zębów, jak również na ustawienie żuchwy.

Wybór ruchomego aparatu ortodontycznego będzie dobrym wyborem dla dzieci, jak również dla osób chcących poprawić wygląd swojego uśmiechu bez konieczności zakładania stałego aparatu. Ten typ aparatu sprawdzi się również do utrzymania efektów po zdjęciu aparatu stałego.

W celu zapewnienia maksymalnej wygody użytkowników przy korzystaniu z witryny ta strona stosuje pliki cookies. Szczegóły w naszej Polityce prywatności.
Kliknij "Zgadzam się", aby ta informacja nie wyświetlała się więcej.