Blog
Jednym ze sposobów na skorygowanie wad zgryzu są aparaty ortodontyczne. Jednakże, zanim dojdzie do ich założenia, trzeba się do tego odpowiednio przygotować. Dowiedz się, jak wyglądają poszczególne etapy poprzedzające założenie aparatu.
Jednymi z zabiegów wykonanych w gabinecie stomatologicznym są ekstrakcje zębów stałych. Należą do ostateczności, gdy uzębienie nie nadaje się do wyleczenia w inny sposób. Przeczytaj, co może się stać z pozostałym zębami po ekstrakcji jednego z nich.
Leczenie kanałowe, czyli inaczej leczenie endodontyczne, to zabiegi stomatologiczne pomagające ocalić zęby, które w innym przypadku musiałyby zostać usunięte. Leczenie kanałowe zębów w nowoczesnym wydaniu może być naprawdę precyzyjne, a przy tym szybkie i bezbolesne. W naszym wpisie przyjrzymy się bliżej, jakie są najważniejsze wskazówki do tego, że ząb może wymagać leczenia kanałowego. Zerkniemy też na przebieg leczenia endodontycznego.
Przez wady zgryzu rozumiemy wszelkie nieprawidłowości w budowie narządu żucia, które dotyczą ustawienia zębów oraz relacji między żuchwą i szczęką. Wyróżniamy wady zgryzu poprzeczne, pionowe i pośrodkowe, które znacznie się od siebie różnią, o czym jeszcze opowiemy. W naszym wpisie skoncentrujemy się na tym, jak wady zgryzu mogą wpływać na nasze codzienne funkcjonowanie – docelowo czasem w naprawdę zaskakujący sposób.
Ząb zatrzymany to nazwa w pełni wykształconego zęba, który nie uległ wyrznięciu w okresie fizjologicznej erupcji. Budowa zęba zatrzymanego jest zwykle prawidłowa, jednak pozostaje on całkowicie lub częściowo w kości szczęki albo żuchwy. W naszym wpisie przyjrzymy się bliżej wieloetapowym procesom wyrzynania się zębów i omówimy, kiedy mamy do czynienia z zębem zatrzymanym w praktyce.
Leczenie ortodontyczne przy pomocy stałego aparatu ortodontycznego jest długim procesem, dostosowanym do konkretnej osoby i posiadanej przez nią wady zgryzu. Wiele osób nie wie, że leczenie nie opiera się tylko na założeniu stałego aparatu, który sam prostuje zęby. Całe leczenie poprzedzone jest przygotowaniem planu leczenia, zawierającego wszystkie etapy leczenia, szczegółowo opisane przez lekarza. Na każdej wizycie kontrolnej monitorowane są postępy, a w razie potrzeby wprowadzane są zmiany bądź korekty, pozwalające na uzyskanie dobrego zgryzu i pięknych, prostych zębów.
Uśmiech jest wizytówką każdego człowieka. Wybielanie zębów jest zabiegiem, dzięki któremu każdy może cieszyć się śnieżnobiałym uśmiechem. Wiele osób ma kompleksy związane z odcieniem zębów, a zabieg wybielania pozwala im zwiększyć swoją pewność siebie. Zarówno bezpośrednio po zabiegu, jak i w późniejszym czasie warto przestrzegać kilku zasad, które pozwolą zachować jasny odcień zębów na długi czas.
Aparat ortodontyczny pozwala na uzyskanie pięknego uśmiechu, ale i zdrowego zgryzu. Aparat dostosowywany jest pod konkretną osobę i problem zdrowotny, z jakim przychodzi. Zarówno aparat stały, jak i aparat ruchomy stosowane są aby pomóc pacjentowi i wyprowadzić jego szczękę na właściwe tory. Aparaty te będą stosowane do odmiennych przypadków, a ich doborem zajmuje się lekarz ortodonta.