Płytka a kamień nazębny - czym się od siebie różnią?

Zdrowy uśmiech to marzenie każdego z nas. Regularne wizyty w gabinecie stomatologicznym oraz codzienna higiena jamy ustnej są kluczowe, aby utrzymać zęby w najlepszej kondycji. Równie istotna jest walka z płytką bakteryjną oraz kamieniem nazębnym. W tym artykule wyjaśnimy, czym jest płytka bakteryjna, a czym kamień nazębny.

Płytka bakteryjna a kamień nazębny – zasadnicze różnice

Płytka bakteryjna to cienka warstwa bakterii i pozostałości pokarmowych, które osadzają się na powierzchni zębów. Początkowo jest ona miękka i można ją łatwo usunąć przy pomocy szczoteczki do zębów oraz nici dentystycznej. Nieskuteczne oczyszczanie jamy ustnej prowadzi jednak do stopniowej mineralizacji płytki, co skutkuje powstaniem trudniejszego do usunięcia kamienia nazębnego. Z kolei kamień nazębny to zmineralizowana płytka bakteryjna, która mocno przylega do powierzchni zębów. Najczęściej osadza się w miejscach trudno dostępnych – jak przestrzenie między zębami czy w okolicy linii dziąseł. Wnikając pod dziąsła, może prowadzić do stanów zapalnych oraz chorób przyzębia.

Jak radzić sobie z płytką i kamieniem nazębnym?

Chcąc skutecznie walczyć z płytką bakteryjną, należy regularnie myć zęby szczoteczką o miękkim włosiu, używać nici dentystycznej i płynu do płukania. W przypadku kamienia nazębnego sytuacja jest nieco bardziej skomplikowana. Jego usuwanie powinno odbywać się wyłącznie pod okiem dentysty. W gabinecie stomatologicznym w Gdańsku przeprowadzane są zabiegi usuwania kamienia nazębnego, które pomogą przywrócić piękny i zdrowy uśmiech. Podsumowując, zarówno płytka bakteryjna, jak i kamień nazębny są zagrożeniem dla zdrowia jamy ustnej. Jednak poprzez właściwą higienę oraz regularne wizyty w gabinecie stomatologicznym możemy skutecznie zadbać o nasze zęby.