Zdjęcie stałego aparatu ortodontycznego... i co dalej?

Leczenie ortodontyczne przy pomocy stałego aparatu ortodontycznego jest długim procesem, dostosowanym do konkretnej osoby i posiadanej przez nią wady zgryzu. Wiele osób nie wie, że leczenie nie opiera się tylko na założeniu stałego aparatu, który sam prostuje zęby. Całe leczenie poprzedzone jest przygotowaniem planu leczenia, zawierającego wszystkie etapy leczenia, szczegółowo opisane przez lekarza. Na każdej wizycie kontrolnej monitorowane są postępy, a w razie potrzeby wprowadzane są zmiany bądź korekty, pozwalające na uzyskanie dobrego zgryzu i pięknych, prostych zębów.

Jakie kroki powinno się wykonać po zdjęciu stałego aparatu ortodontycznego?

Zdjęcie aparatu nie wiąże się z zakończeniem procesu leczenia. Jest to wręcz jeden z najważniejszych momentów w całym leczeniu. Podjęcie odpowiednich działań pozwoli na zachowanie efektów na stałe. Jeżeli leczenie zakończyłoby się na zdjęciu stałego aparatu ortodontycznego, bardzo szybko mogłoby dojść do powrotu zębów na stare miejsce, a co za tym idzie – nawrócenie wady zgryzu.

Aby temu zapobiec, po zdjęciu stałego aparatu ortodontycznego następuje faza utrzymania efektów leczenia, nazywana również retencją. Jej czas jest określany przez ortodontę, i zależy przede wszystkim od rodzaju i poziomu zaawansowania wady zgryzu. Do tego celu stosowane są retainery, będące odmianą aparatów ortodontycznych. Mogą one przyjmować różną postać. Najczęściej spotykane retainery stałe mają postać cieniutkiego drucika, mocowanego przy pomocy specjalnego cementu do podniebiennej bądź językowej strony siekaczy.

Równie popularne są retainery ruchome w formie specjalnie przygotowanych płytek, wykonane z przezroczystego materiału. Przygotowywane są one na podstawie odcisku zębów pacjenta. Oba rodzaje są praktycznie niewidoczne, nakładki należy zdejmować do jedzenia. Dzięki nim pozycja zębów w jamie ustnej stabilizuje się i utrwala, a tkanka przyzębia ma czas, aby całkowicie się przebudować. Cały proces leczenia ortodontycznego jest naprawdę długi, ale przeprowadzony przez specjalistę pozwala nam na uzyskanie dobrego zgryzu, jak również pięknego uśmiechu na stałe, co sprawia, że jest warty każdej poświęconej chwili.

W celu zapewnienia maksymalnej wygody użytkowników przy korzystaniu z witryny ta strona stosuje pliki cookies. Szczegóły w naszej Polityce prywatności.
Kliknij "Zgadzam się", aby ta informacja nie wyświetlała się więcej.