Jak powinna wyglądać nasza dieta w trakcie noszenia aparatu stałego?

Noszenie aparatu ortodontycznego to nie tylko kwestia estetyki, ale przede wszystkim zdrowia jamy ustnej. Aby osiągnąć optymalne rezultaty, warto zwrócić uwagę na swoją dietę. W tym artykule przedstawimy, jak powinna wyglądać dieta osób noszących aparat stały.

Apart ortododntyczny - unikaj twardych i lepkich pokarmów

Podczas noszenia aparatu ortodontycznego szczególną uwagę należy zwrócić na unikanie twardych i lepkich pokarmów. Tego rodzaju produkty mogą uszkodzić elementy aparatu, a także utrudniać jego czyszczenie. Warto zatem ograniczyć spożywanie orzechów, pestek, bardzo twardych owoców czy chrupiących warzyw, takich jak marchew czy seler. Zamiast tego można sięgnąć po ich gotowane wersje lub zmiksowane w postaci puree. Lepkie pokarmy, takie jak karmel, miód czy żelki również mogą negatywnie wpłynąć na aparat ortodontyczny. Zaleca się unikanie ich spożywania, gdyż mogą się one przykleić do elementów aparatu, co utrudnia jego czyszczenie i może prowadzić do rozwoju próchnicy. W zamian warto postawić na zdrowsze przekąski, takie jak miękkie owoce czy jogurty.

Dbaj o odpowiednią higienę jamy ustnej

Dieta bogata w witaminy i minerały jest niezbędna dla zdrowia zębów i dziąseł, zwłaszcza podczas noszenia aparatu ortodontycznego. Warto zwrócić uwagę na produkty bogate w wapń, fosfor oraz witaminy A, C i D, które wspomagają wzrost i regenerację tkanek oraz wzmacniają szkliwo zębów. Dobrym źródłem tych składników są nabiał, ryby, jaja, warzywa liściaste czy owoce. Oprócz odpowiedniego doboru produktów spożywczych ważne jest również dbanie o higienę jamy ustnej. Należy szczotkować zęby po każdym posiłku oraz używać nici dentystycznej i płynu do płukania ust. Regularne wizyty u stomatologa oraz higienistki również są niezbędne dla utrzymania zdrowia jamy ustnej podczas noszenia aparatu ortodontycznego.