Jak wady zgryzu mogą wpływać na nasze codzienne funkcjonowanie?

Przez wady zgryzu rozumiemy wszelkie nieprawidłowości w budowie narządu żucia, które dotyczą ustawienia zębów oraz relacji między żuchwą i szczęką. Wyróżniamy wady zgryzu poprzeczne, pionowe i pośrodkowe, które znacznie się od siebie różnią, o czym jeszcze opowiemy. W naszym wpisie skoncentrujemy się na tym, jak wady zgryzu mogą wpływać na nasze codzienne funkcjonowanie – docelowo czasem w naprawdę zaskakujący sposób.

Klasyfikacja wad zgryzu. Zróżnicowane wady

Przejdźmy od razu do klasyfikacji wad zgryzu według klasyfikacji ortodonty, zaczynając od wad poprzecznych. Wyróżniamy wśród nich tzw. zgryz krzyżowy oraz zgryz przewieszony. Zgryz krzyżowy charakteryzuje się zachodzeniem zębów dolnych na górne. Gdy zęby górne boczne nachodzą na zębach dolnych, mamy do czynienia ze zgryzem przewieszonym. Powodem takiego ułożenia jest zbyt mała żuchwa lub zbyt mała szczęka. Wśród wad pionowych mamy zgryz otwarty, gdy zęby górne nie stykają się z zębami dolnymi oraz zgryz głęboki, gdzie dochodzi do zaburzenia proporcji nachodzenia zębów szczęki na zęby żuchwy. Wady pośrodkowe to tyłozgryz, gdy dolny łuk zębowy jest przesunięty względem górnego (zęby z przodu nie stykają się) oraz przodozgryz, wysunięcie dolnego łuku zębowego w stosunku do górnego.

Problemy związane z wadami zgryzu

Powiedzmy sobie wprost, że wady zgryzu kojarzą nam się przede wszystkim z potencjalnymi problemami z jedzeniem oraz z problemami natury estetycznej. To słuszne skojarzenia, przy czym trzeba wyraźnie zaznaczyć, że jeśli chodzi o estetykę, wady zgryzu mogą być widoczne nawet wtedy, gdy wcale się nie uśmiechamy i nie pokazujemy zębów. Na przykład przy zgryzie krzyżowym widoczna może być asymetria twarzy, a przy zgryzie głębokim dolna części twarzy jest skrócona. Wady zgryzu mogą wiązać się też z zaburzeniami mowy, a to nadal nie wszystko. Zaburzenia w budowie narządu żucia to często przyczyna bólu głowy, karku, ramion, to z kolei prowadzi na przykład do przyjmowania niewłaściwych pozycji i może prowadzić nawet do lordozy, czy skoliozy.