Jak zachowują się zęby po ekstrakcji jednego z nich?

Jednymi z zabiegów wykonanych w gabinecie stomatologicznym są ekstrakcje zębów stałych. Należą do ostateczności, gdy uzębienie nie nadaje się do wyleczenia w inny sposób. Przeczytaj, co może się stać z pozostałym zębami po ekstrakcji jednego z nich.

Czym są ekstrakcja zębów stałych?

Usunięcia zębów, nazywane ekstrakcjami, są procedurami przeprowadzanymi w ramach stomatologii chirurgicznej. Najczęściej znajdują zastosowanie u pacjentów posiadających zęby mądrości oraz gdy niemożliwe jest skuteczne leczenie ortodontyczne czy protetyczne, a także ze względu na uszkodzone bądź martwe uzębienie. Wskazaniem są również wady zgryzu. Ze wglądów bezpieczeństwa zaleca się usunięcie chorego zęba jak najszybciej, także w sytuacji, gdy nie powoduje bólu.

Ekstrakcje zębów stałych są wykonywane przez chirurga stomatologicznego bądź dentystę. Lekarz, który przeprowadza zabieg, posiada odpowiednie umiejętności, wiedzę oraz doświadczenie.

Co może się stać po ekstrakcji zęba i jak temu przeciwdziałać?

Brak już jednego zęba może mieć negatywny wpływ na układ całego uzębienia, niezależnie od tego, który z nich zostanie usunięty. Może dojść do przesunięcia, przechylenia, pęknięcia czy rozchwiania pozostałych zębów oraz deformacji zgryzu, co przełoży się na mało estetyczny wygląd twarzy.

Aby tego uniknąć, warto opracować ze stomatologiem dokładny plan działania.

Ciekawym rozwiązaniem na uzupełnienie braków w uzębieniu są implanty zębowe. Zalicza się je do jednej z najskuteczniejszych metod. Kolejną, równie chętnie wybieraną opcją jest stała proteza, zastępująca brak pojedynczego zęba lub kilku, proteza ruchoma, a także most protetyczny.

Ostateczny wybór należy do pacjenta, jednakże jest zależny od stanu pozostałych zębów, jak i liczby ubytków.