W jakich sytuacjach mamy do czynienia z tzw. zębem zatrzymanym?

Ząb zatrzymany to nazwa w pełni wykształconego zęba, który nie uległ wyrznięciu w okresie fizjologicznej erupcji. Budowa zęba zatrzymanego jest zwykle prawidłowa, jednak pozostaje on całkowicie lub częściowo w kości szczęki albo żuchwy. W naszym wpisie przyjrzymy się bliżej wieloetapowym procesom wyrzynania się zębów i omówimy, kiedy mamy do czynienia z zębem zatrzymanym w praktyce.

Wieloetapowe procesy wyrzynania się zębów

Wyrzynanie się zębów to wynik wieloetapowych procesów, a także zależności pomiędzy tkanką nabłonkową, która znajduje się w jamie ustnej i tkanką łączną zarodkową, tzw. mezenchymą lub inaczej tkanką mezenchymatyczną, która przekształca się w tkankę łączną. Przyczyn zatrzymania zęba w szczęce lub żuchwie może być wiele, to np. ostre, urazowe przemieszczenie zęba w wyniku przebytego urazu w uzębieniu mlecznym, które może doprowadzić do niewłaściwego rozwoju zęba stałego.

Jakie zatrzymania zębów spotyka się najczęściej?

Jeśli chodzi o zatrzymanie zębów w szczęce, najczęściej spotyka się zatrzymane trzecie zęby trzonowe i kły. W żuchwie natomiast najczęściej spotyka się zatrzymane zęby mądrości. Siekacze centralne w szczęce na przykład to od 0,006% do 1% wszystkich zębów zatrzymanych, jak wskazują statystyki w publikacji Early treatment of tooth eruption disturbances szwedzkiego ortodonty. Juri Kurol, autor publikacji prowadził badania nad zaburzeniami dotyczącymi wyrzynania się ludzkich kłów i trzonowców i opublikował w swoim życiu ponad 100 bardzo cennych artykułów.

Czy zatrzymane zęby należy usuwać?

Całe szczęście nie zawsze i nie koniecznie. Jeśli jednak jest taka potrzeba, chirurg stomatolog po dokładnej analizie zdjęcia pantomograficznego, po konsultacji z ortodontą i anestezjologiem może podjąć decyzję o ekstrakcji zęba zatrzymanego. Leczenie chirurgiczne może pomóc pacjentowi z obrzękami, czy zmianami patologicznymi (mogą dotyczyć także pacjentów geriatrycznych, zęby zatrzymane czasem dają o sobie znać nawet w podeszłym wieku) lub wyeliminować dyskomfort w poczuciu estetyki.