Przygotowanie do założenia aparatu ortodontycznego - o czym warto pamiętać?

Jednym ze sposobów na skorygowanie wad zgryzu są aparaty ortodontyczne. Jednakże, zanim dojdzie do ich założenia, trzeba się do tego odpowiednio przygotować. Dowiedz się, jak wyglądają poszczególne etapy poprzedzające założenie aparatu.

Wizyta u ortodonty

Pierwszym krokiem powinna być oczywiście konsultacja z ortodontą, podczas której specjalista oceni stan zębów i określi wadę zgryzu. Ponadto wykona także odlewy gipsowe uzębienia i żuchwy.

Dodatkowo może zlecić zrobienie zdjęcia pantomograficznego. Dzięki niemu możliwe jest dokonanie dokładniejszej analizę struktury uzębienia i kości, co ułatwi cały proces leczenia.

Ortodonta podczas wywiadu zapozna się także z indywidualnymi oczekiwaniami pacjenta.

Zadbanie o higienę i zdrowie jamy ustnej

Kolejnym istotnym etapem przygotowujących do założenia aparatów ortodontycznych jest opracowanie uzębienia. Warto zadbać o właściwą higienę jamy ustnej i zwrócić większą uwagę na jej pielęgnację.

Konieczne może także okazać się zastosowanie leczenia związane z takimi problemami stomatologicznymi jak m.in. usunięcie kamienia nazębnego, leczenie kanałowe, wypełnienie ubytków czy usunięcie zębów. Wszystkie z nich trzeba przeprowadzić jeszcze przed założeniem aparatu.

Wybór i założenie aparatu ortodontycznego

Po właściwym przygotowaniu, które jest kluczowe przed założeniem aparatu, następuje kolejny krok. Zgodnie z wcześniej opracowanym planem leczenia ortodontycznego, należy wybrać aparat. Istnieje wiele modeli, które różnią się pomiędzy sobą kształtem, wielkością, materiałem oraz sposobem noszenia (mogą być stałe lub ruchome). Aparat zostaje dobrany przez ortodontę zgodnie z potrzebami i oczekiwaniami pacjenta.

Ostatni etap to oczywiście założenie aparatu. Czas noszenia jest kwestią indywidualną, zależną od wielu czynników.